Tomasz Greniuch Tomasz Greniuch
332
BLOG

Jerzy Wojciechowski (1909 - 1949)

Tomasz Greniuch Tomasz Greniuch Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Historia to bezkresny ocean z którego wyławiam bezcenne perły.W ten sposób powstał niezależny projekt "Żołnierze Wyklętej Armii". 

Jerzy Wojciechowski ps. „Om”, „Jerzy”, „Leon” (1909-1949)
 
          Jerzy Wojciechowski ps. „Jerzy”, „Leon”, „Om” urodził się 10 maja 1909 roku w Skarżysku-Kamiennej w rodzinie Bolesława i Bronisławy (z domu) Jankowskiej.
Ukończył studia wyższe na warszawskiej politechnice uzyskując tytuł zawodowy - architekt.
W roku 1934 Wojciechowski odbywał służbę wojskową w 27 pułku piechoty w Częstochowie. 
Od roku 1939 pracował w Nadzorze Budowlanym Magistratu w Warszawie. W tym okresie związał się z nielegalnym Obozem Narodowo Radykalnym ABC.
W roku 1943 wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych i na rozkaz dowództwa został odesłany z Warszawy do oddziału Akcji Specjalnej NSZ Telesfora Piechockiego ps. „Gustaw” w woj. Kieleckim, pełniąc funkcję oficera gospodarczego.
W grudniu 1943 roku z rozkazu „Gustawa” wyjechał na Śląsk obejmując stanowisko oficera organizacyjno-gospodarczego VII Okręgu NSZ. 
 Na przełomie 1944 i 1945 roku Wojciechowski razem z Franciszkiem Wąsem ps. „Warmiński” szefem wydziału I (Organizacyjnego) przy Komendzie VII Okręgu NSZ został wyznaczony przez Sztab Okręgu Krakowskiego do organizacyjnego zagospodarowania Śląska Cieszyńskiego i odtworzenia na tych terenach struktur VII Okręgu NSZ. 
1 maja 1945 roku, staraniem obu oficerów, został powołany VII Okręg Śląsko-Cieszyński NSZ.
W nowej strukturze Jerzy Wojciechowski ,jako członek Komendy Okręgu, został szefem Pogotowia Akcji Specjalnej. Z tytułu piastowanej funkcji Wojciechowski koordynował działalność wszystkich oddziałów zbrojnych podległych NSZ na nowym terenie. Jego bezpośrednim podwładnym był Henryk Flame „Bartek” dowodzący 300-osobowym Zgrupowaniem Oddziałów NSZ, nad którym Wojciechowski sprawował polityczną „opiekę” z ramienia NSZ. 
12 października 1945 roku „Jerzy” wyjechał przez Czechosłowację do Monachium w anglosaskiej strefie okupacyjnej w Niemczech, gdzie znajdował się ośrodek polityczny Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Głównym zadaniem misji Wojciechowskiego było przekonanie przywódców środowiska NSZ do planów stopniowego przerzutu partyzantów „Bartka” na zachód i zapewnienia im ze strony Ośrodka Monachijskiego NSZ niezbędnej pomocy materialnej do czasu ewakuacji z zagrożonych terenów Śląska Cieszyńskiego.
Z odmowną decyzją Wojciechowski wrócił do Polski 3 stycznia 1946 roku jako repatriant z Niemiec.
 6 stycznia br. został zatrzymany i aresztowany przez UB w mieszkaniu łącznika w Pszczynie. Następnie został przewieziony do Warszawy. Został osadzony w więzieniu mokotowskim oczekując na rozprawę.
Po 2-letnim postępowaniu karnym Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie postanowieniem z 18 grudnia 1948 roku umorzył postępowanie karne toczone przeciw Wojciechowskiemu.
W uzasadnieniu sąd stwierdził niepoczytalność Wojciechowskiego i nakazał umieścić go w Szpitalu dla Psychicznie Chorych w Tworkach, gdzie „Om” zmarł 4 czerwca 1949 roku.
Jerzy Wojciechowski był faktycznym twórcą konspiracji NSZ na Śląsku Cieszyńskim.
Jerzy Wojciechowski był autorem rozkazu, który w październiku 1945 roku w formie ulotki był kolportowany wśród żołnierzy NSZ:
„Żołnierze armii podziemnej!
 Możemy być dumni z tego, że niezachwianie stoimy z bronią w ręku, gotowi w każdej chwili podjąć walkę o przyszłą, prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. Nie daliśmy i nie damy się zwieść fałszywym i podstępnym głosom tych, co usiłują sprzedać Ojczyznę i naród bolszewizmowi. Wiemy dobrze o instrukcjach z Moskwy do Bieruta i innych „Osóbek”, w jaki sposób drogą przyspieszonej ewolucji Polska stać ma się 17-tą republiką sowiecką.
My nie będziemy dekonspirować się!!! My nie pójdziemy na kompromis z parobkami bolszewickimi na czele których stoją Bierut i Osóbka.
My nie staniemy do rzekomej współpracy nad „odbudową państwa polskiego” przy boku fałszywego, samozwańczego rządu popieranego przez bolszewię i krajową hołotę pepeerowską.
 My nigdy nie pójdziemy do nich po ocenę naszych zasług, jakie położyliśmy dla Ojczyzny. Z takimi bydlakami jest jedna, jedyna rozmowa, deszcz ołowiu na ich czerwone łby.
Żołnierze!
[fragment nieczytelny] cechy Polaka i żołnierza armii podziemnej i pełne poczucie honoru i umiłowania Ojczyzny to jest naszą siłą wewnętrzną i naszą wytyczną w walce o przyszłość Polski.
Stoimy i stać będziemy na straży bogactw moralnych i etycznych naszego Narodu.
Nie damy zniszczyć ani zbezcześcić czerwonym łapom tych wszystkich cierpień i tragedii, jakie przeżywał Naród Polski.
[fragment nieczytelny] czerwonym katyńskim oprawcom, którzy do dziś dopuszczają się [fragment nieczytelny] mordów i gwałtów na [fragment nie czytelny] Narodzie Polskim
Ślubujemy! Nie złożyć broni, ani zaprzestać walki, dopóki banda bolszewicka nie ujdzie z naszego kraju, a wraz z nią wszyscy jej służalcy i hołdownicy.
Żołnierze, wzywam was do czujności i karności.
Wzywam wszystkie luźne dotychczas grupy w terenie, do podporządkowania się jednolitemu dowództwu.”
Dowódca Okręgu Śląskiego
„Jerzy” „Leon”
 
Bibliografia:
AIPN WSR Wa, sygn. 944/506
AIPN Ka, sygn. 063/11 t.1, Struktura i działalność nielegalnej organizacji p.n. VII Okręg śląsko-cieszyński NSZ. Struktura i organizacja bandy. Skład osobowy. s.16.
T. Greniuch, Król Podbeskidzia, Kęty 2008
T. Kurpierz, P. Piątek, Dobić wroga, Katowice-Kraków 2007.

Historia to bezkresny ocean z którego wyławiam bezcenne perły.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura